Достапни линкови

Лавров се сретна со туркменистанскиот претседател


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров оствари средба со туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов во Ашгабат. Руските новински агенции јавија дека тие разговарале за меѓународни безбедносни прашања, начините за решавање на суверенитетот, прашања за правото на минералот од Каспиското море, како и идната соработка меѓу двете земји хуманитарни прашања и образование.
Туркменистанските медиуми јавија дека фокусот на средбата биле економските врски и зголемување на трговската размена.
XS
SM
MD
LG