Достапни линкови

Курдска делегација го посети лидерот Оџалан во затвор


Курдскиот лидер Абдула Оџалан
Четврта делегација составена од курдски пратеници денеска го посети лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан во затворот на островот Имрал во Мраморно Море. Посетата е во рамките на мировните преговори што ги води турската Влада со Оџалан.
Делагација е составена од претседателот и заменик-претседателот на прокурдската Партија за мир и демократија - Селхатин Демирташ и Первин Булдан, како и пратеникот Сара Сјуреја Јондер.
XS
SM
MD
LG