Достапни линкови

Тачи остварил средба со Рикер во Брисел


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска пред разговорите со неговиот српски колега Ивица Дачиќ во Брисел, се сретна со американскиот помошник државен секретар Филип Рикер. На средбата станало збор за очекувањата од дијалогот меѓу Косово и Србија.
Тачи оценил дека евентуалното постигнување договор ќе го отвори патот за нормализирање на односите меѓу двете земји и ќе го означи почетокот на затворањето на поглавјето на конфликти.
XS
SM
MD
LG