Достапни линкови

Курдските бунтовници бараат заштита при повлекувањето од Турција


Курдскиот лидер Абдула Оџалан
Курдските бунтовници бараат со закон да бидат заштитени при планираното повлекување од територијата на Турција, за да не бидат нападнати од турската армија, како што се случувало во минатото, јавија британските медиуми. Според нив, турската влада не го прифатила барањето.
Курдскиот лидер Абдула Оџалан кој ги води преговорите со Анкара за мирно надминување на курдскиот конфликт во минатиот месец прогласи примирје.
XS
SM
MD
LG