Достапни линкови

ОН-ситуацијата на Корејскиот полуостров отиде предалеку


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун
Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази длабока загриженост за кризата на Корејскиот полуостров. Тој изјави дека е негова должност да спречи војна и да промовира мир, како и да констатира дека ситуацијата отишла предалеку. Според него, нуклеарните закани не се игра, а агресивната воена реторика само ќе предизвика контра акција и ќе предизвика страв и нестабилност.
Бан Ки Мун е убеден дека никој не сака да ја нападне Северна Кореја поради несогласувањата за надворешна политика, но се плаши дека другите ќе одговорат на воените провокации.
XS
SM
MD
LG