Достапни линкови

Кипар постигна договор со кредиторите


Гужва пред банките во Кипар
Кипарската влада постигнала договор со меѓународните кредитори, кој најверојатно ќе биде потпишан в среда, јави кипарскиот весник „Филелефтерос“. Во договорот предвидено е зголемување на даноците, намалување на платите и намалување на бројот на државните службеници, приватизација и идни приходи од јагленот.
Во Меморандумот се поставува целта за намалување на буџетскиот дефицит до 2,4 проценти од бруто домашниот производ во оваа година.
XS
SM
MD
LG