Достапни линкови

Северна Кореја доби нов премиер


Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун
Северна Кореја го назначи Пак Понг Ју за нов премиер на земјата, иако тој во 2007 година беше отпуштен од истата функција. 74 годишниот Пак е клучен сојузник на Јанг Сонг Таек, кој е чичко на лидерот на земјата Ким Јонг Ун. На Пак се гледа како на човек кој е технократ и економски реформатор.
XS
SM
MD
LG