Достапни линкови

Русија-продолжен куќниот притвор на опозицискиот лидер


Сергеј Удалцов
Рускиот суд го продолжи куќниот притвор на опозицискиот лидер Сергеј Удалцов до 6 август. Според судот, потребно е повеќе време за да се истражи кој ги организирал антивладините немири во Москва во мај во минатата година. Удалцов и опозициските активисти Константин Лебедев и Леонид Развожајев се обвинети во случајот.
Истражителите соопштија дека тројцата обвинети имале низа средби со странски граѓани со кои ги планирале насилните протести.
XS
SM
MD
LG