Достапни линкови

Докторите уверуваат дека состојбата на Мандела се подобрува


Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандел (94) кој во минатата недела беше примен во болница закрепнува од инфекција на белите дробови, а неговата состојба се подобрува соопштија африканските власти. Мандела беше во болница во јануари 2011 и во декември 2012 поради истото заболување , што веројатно е последица на тубекулозата добиена во затворот поради неговата борба против Апартхејдот.
XS
SM
MD
LG