Достапни линкови

Египет-телевизискиот сатиричар пуштен на слобода со кауција


Египетскиот популарен телевизиски сатиричар Басеми Јусеф бил ослободен со кауција по сослушувањето за обвинението дека наводно го навредил исламот и претседателот Мохамед Морси. Египетското обвинителство претходно издаде налог за негово апсење, поради шегите кои ги кажувал во неговото шоу.
Таквиот потег ја покрена загриженоста за слободата на говор во земјата.
XS
SM
MD
LG