Достапни линкови

Љајиќ стравува за европската интеграција на Србија поради Косово


Српскиот вицепремиер Расим Љајиќ
Српскиот вицепремиер Расим Љајиќ оцени денеска дека ако на 2 април во Брисел не биде постигнат договор меѓу Белград и Приштина, најмалку за две години ќе биде стопирана европската интеграција на Србија. Според него владата ќе се најде во тешка позиција, ако Србија не добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.
Тој оцени дека евентуалната реконструкција на владата и избори по неколку месеци би биле најлоша варијанта за Белград, но за тоа ќе решаваат двете водечки партии во земјата
XS
SM
MD
LG