Достапни линкови

Папата повика на мир во светот


Папата Франческо
Во неговото прво обраќање на Велигден папата Франческо повика на мир во светот. Тој притоа ги спомна Израел и Палестина, Сирија и неколку африкански земји, како и кризата на Корејскиот полуостров. Говорејќи пред верниците на плоштадот свети Петар во Рим тој повика на мир во Азија пред се на Корејскиот полуостров и порача дека несогласувањата може да се надминат.
Франческо побара и сите да се залагаат за зачувување на природата.
XS
SM
MD
LG