Достапни линкови

Утре прва велигденска порака на новиот Папа


vatikan
Во недела се одбележува воскреснувањето на Исус Христос, кога Папата ќе ја прочита својата прва порака -На градот Рим и светот-. По повод претстојните велигденски празници повеќе илјади верници и туристи се упатија во Рим каде во недела ќе присуствуваат на првата велигденска порака на новиот папа.Папата Франциско синоќа првпат ја одбележа традиционалната церемонија Велики петок во црквата Св Петар во Рим со која се одбележува велики Петок,почетокот на велигденските празници по грегоријанскиот календар. Тој повика на мир на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG