Достапни линкови

Во несреќа во кинески рудник 28 мртви


Најмалку 28 лица загинале во несреќа во рудник за јаглен во североисточната кинеска провинција Џилин,соопштија локалните власти.Тринаесет рудари се спасени од рудникот Бабао по експлозијата.Истрагата за причината за несреќата не е завршена.Инцидентот се случил во петокот истиот ден кога 83 работници останаа затрупани во рударска област во Тибет.
XS
SM
MD
LG