Достапни линкови

Серија напади врз шиити во Багдад и Киркук


Киркук 29 Март
Ирачката полиција соопшти дека при серија од напади со автомобили бомби во близина на шиитски џамии загинаа најмалку 18 верници.
Во нападите се ранети и над 100 лица по петочната молитва во Багдад и Киркук. Засега никој не ја презеде одговорноста, но во Ирак се чести нападите врз шиитите на сунитските милитанти поврзани со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG