Достапни линкови

Во БиХ има над 550 илјади невработени


Сараево
Во Босна и Херцеговина во јануари имало над 550 илјади невработени, односно 13.867 луѓе повеќе во споредба со претходната година, изјави шефот на босанското Биро за статистика Зденко Милиновиќ.
Официјално невработеноста во БиХ е 44 насто.
Вкупниот број на невработени во Босна е 554.714 луѓе што е зголемување за 2,5 отсто на годишно ниво.
Бројот на луѓе кои имаат работа исто се зголемил во јануари за 0,3 отсто – 651.342 луѓе.
XS
SM
MD
LG