Достапни линкови

Путин ја надгледува воената вежба во Црно Море


Руски воен брод на вежбата во Црно Море
Рускиот претседател Владимир Путин е во градот Анапа на брегот на Црно Море, за лично да ги надгледува ненадејните воени вежби по негова наредба. Портпаролот на Путин, Дмитриј Пешков изјави дека на вежбите во Црно Море ќе учествуваат помалку од 7.000 војници, па не е потребно претходно да бидат известени соседните земји. Инаку, на вежбите се вклучени 36 воени бродови и непознат број воени авиони. Путин издаде наредба за овие воени вежби бидејки неколку руски воени единици не биле способни за брзо мобилизирање и распоредување кога во минатиот месец добиле команда за вежби.
XS
SM
MD
LG