Достапни линкови

Лавров-Арапската лига го уништи мировниот план за Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека одлуката на Арпаската лига да и додели место на сириската опозиција во организацијата ги уништила шансите за преговори со кои мирно би се завршила цивилната војна во Сирија. Според него, со таквиот чекор Арпаската лига покажала дека се откажала од меѓународниот мировен план, кој беше одобрен во Женева во јуни во минатата година.
Лавров истакна дека тоа фрла сомнеж и врз мандатот на медијаторот на ОН и Арпаската лига за Сирија Лахдар Брахими.
XS
SM
MD
LG