Достапни линкови

Тачи-наредните преговори клучни за Србија и Косово


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави денеска дека осмиот круг од преговорите меѓу Белград и Приштина ќе биде клучен за двете страни и за регионот. Тачи порача дека на 2 април во Брисел ќе стави точка на дијалогот и ќе отвори нова етапа на соработка и мир во регионот.
Говорејќи пред парламентот тој истакна дека главна причина за неуспех на претходната рунда од разговорите биле фундаменталните разлики во врска со овластувањата на српските општини на Косово.
XS
SM
MD
LG