Достапни линкови

Хоџај-очекувам напредок во преговорите со Србија


Министерот за надворешни работи на Косово, Енвер Хоџај
Косовскиот министер за надворешни работи, Енвер Хоџај очекува напредок во преговорите со Србија на следната средба меѓу премиерите на двете земји на 2 април. Тој изјави дека верува оти никој во Брисел нема интерес за создавање на српска република во Северно Косово и дека секој што го предлага тоа, е против мирот, безбедноста и стабилноста на земјата и регионот.
Според него, Приштина се труди да постигне напредок во преговорите, за разлика од Белград.
XS
SM
MD
LG