Достапни линкови

Папата Франческо ќе мие нозе на затвореници


Папата Франческо
Папата Франческо денеска ќе им ги мие нозете на 12 млади затвореници во еден притворен центар во близина на Рим. Миењето на нозете на четврток пред Велигден е христијански обичај врз основа на верувањето дека Исус ги измил нозете на апостолите пред нивниот последен заеднички оброк пред неговото распнување. Претходно во базиликата Свети Петар почнува мисата со што стартува одбележувањето на годинашниот католички Велигден.
XS
SM
MD
LG