Достапни линкови

Светска банка: Луѓето се дебелеат од неквалитетна евтина храна


Цените на прехрамбените производи се намалуваат во споредба со периодот од пред 6 месеци, но сепак храната се уште е скапа, соопшти Светската банка. Според меѓународната организација, скапата храна предизвикува неухранетост кај посиромашните и придонесува кон дебелеење, бидејки народот се одлучува за поевтини и понеквалитетни производи. Во извештајот се наведува дека бројот на лица со прекумерна телесна тежина може да достигне 2.16 милијарди во сите региони до 2030 година.
XS
SM
MD
LG