Достапни линкови

Хашкиот трибунал со казна од 22 години за Станишиќ и Жупљанин


Миќо Станишиќ и Стојан Жупљанин
Судот за воени злосторства во поранешна Југославија денеска ги осуди на 22 години затвор двајцата поранешни функционери во Република Српска Миќо Станишиќ и Стојан Жупљанин. Судот ги прогласи виновни за прогон, убиство и мачење на Муслиманите и Хрватите за време на војната во БиХ во 1992 година.
Стојановиќ тогаш ја извршувал функцијата министер за внатрешни работи во Република Српска, а Жупљанин началник на Центарот за безбедност во Бања Лука.
XS
SM
MD
LG