Достапни линкови

ЕУ-мерките за спас на Кипар не се пример за други земји


Протестите во Кипар против мерките за спас
Портпаролот на германската влада Штефан Зајберт изјави денеска дека мерките за спас на Кипар од финансиската криза не се пример за идни програми за други земји. Според него, Кипар е единствен случај и порача дека се решавале индивидуалните проблеми на земјата.
Зајберт порача дека повеќето кипарски банки се финансираат со парите на штедачите и даночната основа на островската држава е исклучително слаба.
XS
SM
MD
LG