Достапни линкови

Русија со критика до Арапската лига за Сирија


Сириската делегација на Самитот на Арапската лига
Русија упати критика до Арапската лига за одлуката да и отстапи место на сириската опозиција во организацијата. Според нив, таквиот чекор бил незаконски, неоправдан и анти-сириски. Во нивното соопштение е наведено дека одлуката на Арапаската лига ќе ги охрабри поддржувачите на военото решение за сирискиот конфликт. Сириската опозиција го зазема местото на властите од земјата на вчерашниот Самит во Доха.
Владата на сирискиот претседател Башар ал Асад ја обвини Арапската лига дека им го препуштила местото на „бандити и силеџии“.
XS
SM
MD
LG