Достапни линкови

Српските власти го одбиле предлогот на Ештон


Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон во текот на седмата рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина понудила концепт на Заедница на српски општини на Косово без извршни надлежности. Документот, кој беше објавен на веб страната на РТС содржи осум точки и станува збор за предлогот кој Ештон му го дала на српскиот премиер Ивица Дачиќ на 20 март во Брисел. Србија ја одбила понудата на Ештон, а дијалогот со Косово продолжува на 2 април.
XS
SM
MD
LG