Достапни линкови

Синот на поранешниот киргистански претседател осуден на 25 години затвор


Синот на поранешниот претседател на Киргистан Максим Бакиев
Синот на поранешниот претседател на Киргистан Максим Бакиев е осуден во отсуство на 25 години затвор. Бакиев беше обвинет за нелегално откупување на земја и за посредување во коруптиран договор за акциите на една компанија за електрична енергија.
Тој беше уапсен во Лондон, но потоа ослободен со кауција, откако неговиот татко Курманбек Бакиев беше соборен од функцијата во април во 2010 година.
XS
SM
MD
LG