Достапни линкови

ЕУ ќе издвои 273 милиони евра за Западен Балкан


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе
Европската комисија за земјите од Западен Балкан ќе издвои речиси 273 милиони евра за периодот од 2012-2013 година. Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека фондот е добра вест со оглед на тоа што регионалната соработка е централен елемент во напорите на Унијата за унапредување на реформскиот процес во земјите од Западен Балкан.
Според него, средствата ќе му помогнат на регионот да постигне економски просперитет и политичка стабилност.
XS
SM
MD
LG