Достапни линкови

Северна Кореја ги прекинува врските со Јужна Кореја


Претседателската на Северна Кореја Парк Гун-хе
Северна Кореја соопшти дека ја прекинува воената комуникација со јужниот сосед со предупредување дека во секој момент може да започне војна. Пјонгјанг денеска ја прекина врската со која се координира патувањето на работниците од Јужна во Северна Кореја. Неодамна беше прекината врската со Црвен Крст и со американска команда на ОН на границата меѓу двете земји.
Северна Кореја го предупреди и претседателот на Јужна Кореја Парк Гун-хе да се однесува со дискреција за да избегне ужасна катастрофа.
XS
SM
MD
LG