Достапни линкови

Десетици милитанти убиени во Авганистан


Архива
Авганистанските власти соопштија дека 23 талибански милитанти се убиени, а 26 ранети за време на дводневните операции во источната провинција Логор. Заменик началникот на полицијата Кан Абдул Рахимзаи за Радио Слободен Авганистан изјави дека операцијата во селото Сајван беше спроведена од страна на авганистанските и силите на НАТО.
Тој додаде и дека над 40 милитанти се заробени за време на операцијата во Логар. Портпаролот на Талибанците Забихула Муџахид ја потврди смртта на само 12 талибански борци тврдејки дека настрадале и 28 цивили.
XS
SM
MD
LG