Достапни линкови

Земјотрес на Тајван, десетици луѓе полесно повредени


Земјотрес со сила од 6,1 степен според Рихтеровата скала денеска го погоди Тајван при што полесно биле повредени 20 луѓе. Епицентарот на потресот бил на 250 километри јужно од главниот град Тајпеј. Земјотресите се зачестена појава на Тајван, но тие главно се со послаб интензитет. Во земјотресот во 1999 година кој бил со сила од 7,6 стпени загинаа две илјади и 400 луѓе.
XS
SM
MD
LG