Достапни линкови

Италијанскиот министер за надворешни поднесе оставка


Италијанскиот министер за надворешни работи Џулио Терези
Италијанскиот министер за надворешни работи Џулио Терези поднесе оставка од функцијата во знак на протест против одлуката на владата да испрати двајца маринци на судење во Индија, каде се обвинети за убиство. Тој се решил на таквиот чекор поради солидарност со маринците и со цел да ја сочува репутацијата на Италија.
Маринците се обвинети дека застрелале двајца индиски рибари во минатата година, додека работеле како безбедносни чувари на карго брод. Обвинетите соопштија дека мислеле дека рибарите се пирати.
XS
SM
MD
LG