Достапни линкови

Јахјага-на сите им е јасно дека не се преговара за статусот на Косово


Косовската претседателка Атифете Јахјага
Косовската претседателка Атифете Јахјага изјави денеска дека на сите им е јасно дека дијалогот меѓу Приштина и Србија не е за статусот на Косово, туку за Уставот и законите во земјата. Според соопштението, сите компромиси се со цел да им помогнат на двете земји во евроинтегративниот процес.
Јахјага откако беше информирана за текот на преговорите од премиерот Хашим Тачип орача дека ја подржува нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија.
XS
SM
MD
LG