Достапни линкови

Хатиб-сириската влада ги отфрла предлозите за решавање на кризата


Ахамд Муаз ал Хатиб
Поранешниот лидер на сириската опозиција Ахмад Муаз ал Хатиб кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата на Самитот на Арпаската лига изјави дека владата на претседателот Башар ал Асад е одговорна за отфрлањето на предлозите за решавање на конфликтот во Сирија.
Опозицискиот совет е во криза по изборот на Гасан Хито на премиерската функција и покрај противењето на многу негови членови. Во меѓувреме опозициски активисти соопштија дека владата го освоила реонот Баба Амр во градот Хомс.
XS
SM
MD
LG