Достапни линкови

Расмусен-НАТО ги поддржува напорите на Црна Гора за членство


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен по денешната средбата со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ во Брисел изјави дека алијансата ги поддржува напорите на Црна Гора за членство. Расмусен ја ја охрабри Црна Гора да продолжи со реформите, особено кога станува збор за воспоставување и зачувување на владеењето на правото и борбата против корупцијата и организираниот криминал, како и на полето на одбраната.
Ѓукановиќ нагласи дека на владата најважен стратешки приоритет и е членството на Црна Гора во Алијансата.
XS
SM
MD
LG