Достапни линкови

Курдските бунтовници почнаа со подготовката за повлекување од Турција


Курдскиот лидер Абдула Оџалан
Во Турција почна подготовка за повлекување на курдските бунтовници од планинските реони во источниот дел на земјата кон Северен Ирак. Курдскиот лидер Абдула Оџалан, кој отслужува доживотна казна затвор на 21 март, ги повика курдските бунтовници да ги прекинат воените дејствија и изјави дека дошло време да и се даде шанса на политиката.
Се уште не одредено како и на кого курдските бунтовници ќе го предадат оружјето.
XS
SM
MD
LG