Достапни линкови

Мјанмар-религиозното насилство закана за реформите


Претседателот на Мјанмар Тејн Сејн
Владата на Мјанмар соопшти дека религиозното насилство може да преставува закана за демократските реформи по немирите кои ги предизвикаа анти-муслимански банди во повеќе од три градови во земјата. Бандите уништија џамии и запалија десетици домови во изминатиот викенд.
Претседателот Тејн Сејн прогласи вонредна состојба во најтешко погодените области, а безбедносните сили беа распоредени во градот Мехтила, каде 32 лица загинаа.
XS
SM
MD
LG