Достапни линкови

Ограничени овластувањата на претседателот во Грузија


Грузискиот претседател Михаил Сакашвили
Грузискиот парламент на вонредна седница едногласно ги одобри ограничувањата на овластувањата на претседателот. Со уставните амандмани е отстрането правото на претседателот да отпушти и назначи премиер и да го состави неговиот кабинет без одобрение од парламентот.
На потегот се гледа како на чекор напред во намалување на тензиите меѓу претседателот Михаил Сакашвили и премиерот Бидзина Иванишвили.
XS
SM
MD
LG