Достапни линкови

Кери во ненајавена посета на Авганистан


Американскиот државен секретар Џон Кери
Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Авганистан на ненајавена посета на земјата. Кери ќе се сретне со претседателот Хамид Карзаи со кој ќе разговара за предавањето на одговорноста за безбедноста на авганистанските владини сили.
Според соопштението, Кери ќе ја пренесе пораката дека САД ќе имаат траен ангажман во Авганистан и по транзицијата на земјата.
XS
SM
MD
LG