Достапни линкови

ДИК-ВМРО ДПМНЕ со 114 778 гласови пред СДСМ на листите за советници


Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ на листите за советници освоила 403.193 гласа, а коалицијата „Сојуз за иднина“ на чело со СДСМ 288.415 гласа, покажуваат податоците на Државната изборна комисија . Податоците се за 2.920 од вкупно 2.976 избирачки места или 98,12 проценти. За зедничките листи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во Кичево гласале 14.910, а во Струга 14.193 гласачи.
За Скопје од обработени 507 од вкупно 536 избирачки места „За подобра Македонија“ гласале 111.944, а за „Сојуз за иднина“ 74.218 гласачи.
XS
SM
MD
LG