Достапни линкови

Басеску се повлекува од Демократско либералната партија


Романскиот претседател Трајан Басеску
Романскиот претседател Трајан Басеску изјави дека се повлекува од Демократско либералната партија, со која раководеше до 2004 година, пред два пати да биде избран за шеф на државата. Басеску во видео запис, објавен на неговата „Фејсбук“ страница изјави дека се повлекува од партијата за да се посвети на изградбата на нова десничарска формација со чесни луѓе, кои го прифаќаат демократското право на оспорување.
Поранешниот министер за внатрешни работи и претседател на Демократско-либералната партија Василе Блага синојка повторно беше реизбран на функцијата.
XS
SM
MD
LG