Достапни линкови

ДИК-до десет часот излезност од 12,49 отсто


Локални избори 2013
Државната изборна комисија соопшти денеска дека до десет часот во Македонија во 2.664 избирачки места на гласање излегле 204.783 лица или 12,49 отсто. Според комисијата, најолема излезност има во Кратово 22,29 отсто, во Кичево 20,89 проценти и во Крушево 18,22, а најмала е во Боговиње каде што на гласање излегле 6,5 отсто.
Портпаролот на ДИК Билјана Јовановска изјави дека во Скопје до 10 часот гласале вкупно 48.497 лица или 10,75 отсто од евидентираните во Избирачкиот список.
XS
SM
MD
LG