Достапни линкови

Кери во ненајавена посета на Ирак


Американскиот секретар Џон Кери
Американскиот секретар Џон Кери денеска пристигна во Багдад на ненајавена посета со цел да изврши притисок врз ирачките лидери за поголема соработка во конфликтот во Сирија. Неговата делегација соопшти дека Кери ќе побара од ирачкиот премиер Нури ал Малики да престане да ја вооружува сириската влада. Техеран соопшти дека на Сирија и обезбедува само хуманитарна помош.
XS
SM
MD
LG