Достапни линкови

ОН: Дачиќ и Тачи веруваат во успех на дијалогот


Премиерите на Србија и на Косово Ивица Дачиќ и Хашим Тачи на денешната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации изјавија дека сакаат да успее дијалогот меѓу двете страни што се води со посредство на Брисел. Сепак, Дачиќ прецизира дека Србија не била подготвена на двојни стандарди и понижувања и оти евентуалниот договор нема да значи и признавање на независноста на Косово. Тачи од своја страна додаде дека Приштина никогаш нема да дозволи на северот на Косово да се создаде нова Република Српска. Тој наведе дека очекува наскоро Косово да стане членка на Светската организација.
XS
SM
MD
LG