Достапни линкови

Курдските бунтовници добиле наредба за запирање на акциите


Командантот на вооруженото крило на Курдската работничка партија Мурат Карајалан денеска им наредил на неговите борци да ги запрат сите борбени активности против турските безбедносни сили, согласно вчерашниот повик на курдскиот лидер Абдула Оџалан за прекин на огнот и за разоружување на курдските бунтовници. Сепак, тој во обраќањето, како што јавуваат агенциите, не спомнал ништо за повлекување на курдските бунтовници од Турција. Оџалан вчера повика на прекин на огнот и повлекување од Турција, како дел од мировниот процес за ставање крај на тридеценискиот конфликт во кој досега загинаа околу 45.000 лица.
XS
SM
MD
LG