Достапни линкови

Одмрзнати односите меѓу Израел и Турција


Американскиот претседател Барак Обама во Јордан
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека премиерите на Турција и на Израел Таип Реџеп Ердоган и Бенјамин Нетанјаху разговарале по телефон што го оцени како позитивен чекор за стабилноста во регионот. Од кабинетот на израелскиот премиер е соопштено дека притоа Нетанјаху му се извинил на Ердоган за инцидентот во 2010 година кога израелските сили убиле деветмина турски активисти кои со брод носеле хуманитарна помош за палестинците во Појасот Газа. Исто така е наведено дека со тоа се одмрзнуваат односите меѓу двете земји. Инаку, претседателот Обама денеска ја заврши посетата на Израел и допатува во Јордан на разговори со кралот Абдула.
XS
SM
MD
LG