Достапни линкови

Русија ја критикува американско грузиската воена вежба


Aleksandr Lukashevich
Русија ја критикуваше американско – грузиската воена 12 дневна вежба во базата Вазиани.
Портпаролот на руското МНР Александер Лукашевиќ го обвини и Тбилиси дека не ја прифаќа новата политичка реалност по руско – грузискиот воен конфликт околу грузиската сепаратистичка република Јужна Осетија во август 2008.
Грузиските републики Јужна Осетија и Абхазија се признати само од Русија која по 2008 таму постави војници.
XS
SM
MD
LG