Достапни линкови

Советот за Безбедност денеска за Косово


Советот за Безбедност на ОН ќе го разгледа денеска најновиот извештај на Генералниот секретра на ОН Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово. По повод денешната седница во Њу Јорк допатуваа премиерите на Србија и на Косово Ивица Дачиќ и Хашим Тачи и министрите за надворешни работи. Бан Ки Мун во извештаите за периодот од 16 откомври до 15 јануари наведе дека вкупната безбедносна ситуација на Косово е мирна, со исклучици на северот на Косово,особено во северна Митровица, каде што се забележани сериозни инциденти.
XS
SM
MD
LG