Достапни линкови

Путин побара поголема улога на групата -земји БРИКС


Рускиот претседател Владимир Путин побара од групата земји БРИКС од економска да се трансформира во геополитичка сила. Путин ова го кажа во изјава за медиумите пред самиот на БРИКС што треба да се одржи следната недела во Јужна Африка.Во оваа групација членуваат Бразил,Русија,Индија,Кина и Јужна Африка.Путин кажа дека членовите работат врз заедничка декларација за конфликтот во Сирија и во Авганистан, за иранската нуклеарна програма, за ситуацијата на Блискиот исток и за други прашања.
XS
SM
MD
LG