Достапни линкови

Дачиќ и Тачи во ист авион за Њујорк


Премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи
Српските медиуми јавија дека премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи од Брисел за Њујорк отпатувале со ист авион. Дачиќ и Тачи, кои вчера во Брисел ја оддржаа седмата рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина во Њујорк ќе присуствуваат на заседанието на Советот за безбедност на ОН на кое ќе биде разгледан редовниот извештај на генералниот секретар Бан Ки-мун за Косово.
Извори во седиштето на ЕУ оценија дека заедничкото патување на двајцата премиери може да претставува значаен чекор кон нормализација на односите меѓудвете земји.
XS
SM
MD
LG